Enne võrgu ehituse algust peab tulevane võrguomanik selgeks mõtlema kui oluline see talle on. See puudutab põhiliselt võrguseadmete kvaliteeti ja seadmeruumi/kappi sest kaabelduse osas kompromissi teha tegelikult pole mõtet. Esiteks on materjali hind installatsiooni hinnaga võrreldes olematu ning teiseks viletsa kaabelduse puhul ei käi võrk ka parimate seadmetega. Hilisem kaabelduse parandamine on sama hea kui uue ehitamine. Viletsast kaablitööst ja närudest pistikutest tekivad väga erinevalt piinavad probleemid.

Kodu-Kontor
Võrku tarvitatakse põhiliselt kaugtööks ja internetis surfamiseks, kirjavahetuseks ning printeri jagamiseks. Ka mängimine on töö.

Selle grupi võrkudesse kuulub reeglina sideteenuse pakkuja seade koos WiFi võimalusega (nt Telia Inteno). Paar kaablit vahest ka lähemasse punkti. Vahest kasutatakse suvalisi levipikendajaid ja powerline adaptereid.

Selline kooslust saab parandada levipikendajate minemaviskamisega, paremate tugijaamadega. Ja ikka mõni kaabel, kui vähegi võimalik ei tee ka paha vedada. Ega meil siin suurt muud ole aidata kui nõu anda mis seadmeid soetada ja kuhu punktidesse võiks paigutada.

Firma
See võrk tekib iseenesest kui arvutid on juba töövahendiks muutunud või on juhtunud et töötaja kõnnib minema oma tööarvuti sisuga või lihtsalt andmed pole kättesaadavad, kaovad ning tekivad koopiad millest keegi aru ei saa mis ajast need pärinevad. Vahest ärgatakse kui andmed on krüpteeritud. Siis tekib vajadus korra järele

Sellisel juhul tuleks põhjalikult üle käia. Võrgu kaabeldus peab olema töökindel, seadmed kaughallatavad ja monitooritavad. Koopiasüsteem vähemalt kaheastmeline ja automaatne. See ei olegi nii kallis ja keeruline kui võiks arvata.

Alates 10 töökohast võiks seadmeruumi sisseseadmisele koos keskseadmete installatsiooniga spetsiaalsesse kappi. Esmapilgul tundub mõttetu aga kaablipundarde panek silma alt minema õigustab ennast aja jooksul igal juhul. Seda ei puhasta koristaja põrandalapiga ning igaüks ei lähe näppima.

Samuti on mõistlik valmisehitatud kaabeldus kaardistada ja üle mõõta. Sertifitseerimistööd saab meilt tellida ka juba ehitatud võrgule, töö teostatakse Fluke kaablitestriga mis mõõdab lainetakistused, kaabli pikkused, sumbuvuse ning palju muud. Lõppkokkuvõttes saate protokolli oma võrgu vastavusest standardi elektrilistele parameetritele. Korrektse mõõtmise olulisust näitab kasvõi see et uue äsja ehitatud võrgu umbes 10% ühendustes tester vigu – vigastused, pistikute halb pressimine, vabade paaride vale ühendus jne., seda isegi siis kui kõik pealtnäha töötab.

Korporatsioon

Edasine areng toimub sageli iseenesest. Firma laieneb mitmesse linna, tekivad harukontorid.

Selline võrk vajab vastavat lähenemist ja ülesehitust. Olgu märksõnad – üks sisenev tulemüüritud gateway, rünnatavad teenused sisevõrgust välja, liikluse jälgimine, andmed ei liigu krüpteerimata, võrgu teenused on kihistatud (CCTV, valve, läbipääs, külaliste WiFi jne).

Sellel tasemel tööd teha on puhas rõõm.


Raadiovõrgud

Sageli ei jää muud üle kuna optika vedamine on lihtsalt kallis.

Raadioühendus luuakse tavaliselt nn. ‘vabasagedustel’ 2.4GHz, 5GHz ja 24GHz. Sagedust saab ka üürida.

2.4GHz on jäänud kodudesse ja linnas majade vahel ei toimi hästi – müra täis. Annab teile võimaluse saada kuni 22MBit pooldupleks võrgu mille kasulik ülekandekiirus jääb kuskile 4MBit juurde. Seadmekarpide peale on enamasti kirjutatud suuremad numbrid – need kehtivad ideaaltingimustel või kui kasutatakse mitut kanalit korraga.

5GHz laineala on kiirem ja saab ehitada täitsa häid ühendusi. Latents on väike ja ülekandekiirused enamasti piisavad. Kaugus on piiratud nähtavusega, meil töös olnud pikim stabiilne link oli 22.5km.

Sisuliselt fiiberoptika kiiruse saab ka raadio teel kätte. Laiatarbes näiteks Ubiquiti Airfiber seadmetega. Neid toodetakse nii 5GHz kui 24GHz lainealasse. Saadav pealt 800MBit/s kasulikku ülekandekiirust on praktiliselt sama mis kohtvõrk. Latents ka väga hea. Ilmastikust suurt ei sõltu, kuigi tugevas vihma- või lumesajus kukub ca 20-30%.


Kasutatavad antennid on ‘nulloomised’ ehk ‘lühises sisendiga’, välku need juurde ei meelita.