Erinevatel hinnangutel võib arukas kodu teha teie elu mõnusamaks.

Ja mõistagi hoiab kokku kulusid. Kui palju sõltub kust te stardite ja kuidas kujuneb. Hinnangud on erinevad, öeldakse et nii saab viimased 3% kätte ja tootjad lubavad ka 40% kokkuhoidu.

Võimalik on alustada lihtsalt ja teha seda ise. Lisades juhitavaid elemente.

Näiteks Raspberry Pi 4 ja vabavara tarkvara OpenHAB. Stardiraha 40EUR, tulemuse saamiseks on vajalik loogikataju, programmeerimisoskused ei ole hädavajalikud. Nüüd on teil võimalik liidestada palju erinevaid tootjaid (näiteks 12EUR maksvad juhitavad lülitid WiFi võrgus) ja protokolle (KNX, Z-Wave, ZigBee, Hue, Mi, Nest jne). Esialgu ei ole te midagi väga valesti teinud aga võimalusi on juba palju.

Lisate süsteemi ca 20EUR maksva Z-Wave silla ja tee on valla kogu selle protokolli juhtmevaba seadmestiku kasutamiseks.

Siinkohal on kena moraali lugeda ja soovitada juhtmevabaduse ja patareitoitel seadmetega mitte üle pingutada. Püüdke planeerida nii et järelhooldus aastate jooksul ei oleks vajalik. Mis vähegi võimalik tehke igaveseks. Et maja teeniks teid mitte vastupidi.

Väga hea saab, kuigi mitte kõige odavam on Konnex (KNX-EIBA) standardi kasutamine. Tegu on avatud rahvusvahelise standardiga mille loojad võtsid algusest peale sihi teha nii et üks tootja ei saaks nipitada ja iseenda tooteid peale sundida. Kõik seadmed peavad vastama EIBA standardile ja on ainult üks tarkvara millega süsteemi kokku pannakse. Tarkvara on hea.

Algselt ei olnud ette nähtud üldse mingit juhtmevabadust. Hiljem tekkis ka raadio, powerline ja keerupaari liidestus. Eelis on selles et keskset juhtimist ei ole vaja. Sedasama Rasberry’t ei oleks hädapärast üldse vaja. Seadmed saadavad omavahel telegramme ja elavad oma elu isekeskis. See on väga töökindel. Läheb midagi rikki ja on ainult üks rikkis seade. Uude majja on äärmiselt mõistlik klassikalise PPJ 220V kaabelduse asemel kohe Konnex sidesiin paigaldada, lihtsam vedada ja võimalusi tekib lõpmatult.

Konnex’i lihtsaks näiteks kuidas pereelamu kogu kütet juhtida on üks 8 kanaliga vahamootori moodul ja sisendmoodul 8 kanaliga mis sisaldab ka kaheksat termostaati. Saate ühendada termoandurid ja teha termostaatide visualisatsiooni Rasberry ja OpenHAB abil. Maja juhitud. Eelarve ca 400EUR. KNX parametriseerimise tarkvara ETS5 on väikeprojektidele tasuta.

Konnex on väga populaarne Saksamaal ja üldse EU’s. Euroopa tootjaid on ka väga palju. Kui jutt algas lihtlahendustest siis teisest otsast leiab väga soliidseid tegijaid ja disaintooteid. See kõik võib ikka ka väga edev välja näha.

Büroohoonete kulude kokkuhoid on suurem. Kui ikka üürnik ei saa ise kütet põhja keerata ja samas akent lahti hoida. Hoopis teine tera. Tuled, ventilatsioon, üleujutus- ja liikumiskontroll ning reziimide juhtimine ööpäevaringselt võib rahalist imet teha.